[Prywatnie] Na planie FSD!
W ostatnim poście umieściłem zdjęcia z czasu wolnego pomiędzy kręceniem filmu "Ciemniejsza Strona Greya", rodziny Dornan w dniu 12 Czerwca 2017 roku. Dzisiaj mam dla Was kolejne fotki, tym razem już z samego planu kręcenia filmu, gdzie Jamiego wspierała jego żona Amelia.
![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEhvoB5HdZh811jfUAFT23ThRI-Xpr47_1y1ezJo0Zno5dV_RfBFV1DZRhtIfVNRKHxcVfVp6tXGkSEU_blayanNW__dc4BlTg99VW7C2h1K0ON2AHgxzVmuxX2zw06vWaPgkEcAArhmKSY/s1600/pr%25C3%25B3ba-3.jpg)
Język służy do przedstawiania rzeczywistości dotyczącej przedmiotów, czynności czy abstrakcyjnych pojęć za pomocą znaków. Zbiór znaków w języku jest otwarty. Wynika to z faktu, że znakiem językowym jest każdy tekst, każda sformułowana wypowiedź, posiadająca znaczenie. Jednostka posługująca się językiem może więc za pomocą jego systemu tworzyć nieskończoną liczbę nowych znaków, także takich, z którymi nigdy się wcześniej nie zetknęła. Znaki te niekoniecznie wzbogacają jednak sam system językowy, gdyż użytkownicy nie uczą się na pamięć wszystkich zasłyszanych wypowiedzi – są jednak w stanie w oparciu o język stworzyć nowy tekst (znak) o tym samym, bądź zbliżonym znaczeniu. Tak więc język to nie tylko system znaków, ale szerzej – system tworzenia znaków. Mówiąc o języku mamy najczęściej na myśli ludzką mowę, tj. system artykułowanych dźwięków, układających się zgodnie z konwencją. Nie należy jednak mylić tych dwóch pojęć, gdyż mowa oznacza używanie języka w procesie porozumiewania się. Spośród języków używanych przez ludzi można wymienić języki naturalne (np. polski, francuski, islandzki itp.) i sztuczne (np. esperanto, interlingua). Język mówiony jest utrwalany jako język pisany za pomocą pisma. Oprócz tego można mówić o języku gestów (język migowy), ciała (np. balet) czy muzyki (notacja muzyczna). Matematyka, w szczególności informatyka, używają szeregu sztucznych języków, tzw. języków formalnych, m.in. języków programowania. Badaniami nad językami zajmują się lingwistyka i filologia, a także psycholingwistyka.
0 komentarzy